Kao pčelar apiterapeut želim vam prenjeti neke vrlo važne činjenice o konzumaciji meda. Sigurno znate da je med super namirnica ali je ujedno i lijek. Pčele skupljaju pelud sa mnogo biljaka koje uzrokuju peckanje očiju, alergije tako da konzumiranjem malih dnevnih doza domaćeg meda, a s njim i peluda, može stimulirati imunološki sistem i smanjiti alergije, objašnjava Miguel P. Wolbert, alergolog i imunolog iz Centra za alergije i astmu u Evansville.
Po istom principu vam djeluju i farmaceutski ljekovi protiv različitih oboljenja samo što kod meda nema negativnih nuspojava. Što više u medu se nalaze flavonoidi koji štite organizam od slobodnih radikala koji dolaze kao posljedica izlaganja organizma određenim vidovima stresa, upotreba industrijskih proizvoda, pušenjem, zagađenjem životne sredine, loše ishrane i sl. slobodni radikali su različiti po svojim osobinama, i mogu izazvati poremećaje kao što su dijabetes, poremećaje na probavnom sistemu, na krvnim žilama, ubrzan proces starenja itd. Jedina sreća u tome je da, koliko god je različitih radikala koji se negativno odnose prema ljudskom organizmu, toliko postoji i veliki broj antioksidanata, među kojima veoma značajno mjesto pripada flavonoidima, koji čiste organizam od slobodnih radikala.
Zanimljivo je da flavonoide ljudski organizam sam ne može proizvesti, već ih mora unijeti kroz hranu, voće i povrće prije svega ali i kroz pčelinje proizvode.
– Sa aspekta nutritivnih osobina, flavonoidi hrani daju boju, okus, miris…, ali se oni ponašaju i kao prirodni antibiotici. Naprimjer, flavonoidi biljke štite od raznih štetočina
– Kada flavonoide u organizam unese čovjek, oni se na isti način ponašaju i u ljudkom organizmu – služe kao hvatači slobodnih radikala. Zbog toga su flavonoidi interesantni za zdravlje čovjeka.
Što se tiče flavonoida u pčelinjim proizvodima, poznato je da njih najviše ima u propolisu. No, svakako su prisutni i u medu.
– Biljke proizvode flavonoide na sve strane: u korijenu, u lišću, u cvjetovima… Međutim, najveća koncentracija se izlučuje na cvjetovima biljaka, i na listovima. Odnosno, u nektaru, i peludu. Pčele upravo lete na te izvore hrane i na taj način flavonoide sakupljaju i koncentriraju ga u medu.
U jednoj studiji 25 osoba konzumiralo je dnevno četiri do deset žlica meda. Nakon mjesec dana nivo antioksidanata u njihovoj krvi znatno se povećao. Istraživači na Sveučilištu Penn State utvrdili su da je med učinkovitiji u suzbijanju kašlja od dextromethorphana, koji je aktivni sastojak u sirupima i tabletama za liječenje kašlja. No, med nije preporučljivo davati djetetu mlađem od godinu dana.